counter free hit invisible

6 ayın özeti : Python

Yapay zeka programlama yolculuğumda, yazmadığım 6 ay süresince Python Programla Dilini öğrenmeye çalıştım. Bu kısımda öğrendiklerimi burada yazma gereği duymadım çünkü bu dil için hem Türkçe hem İngilizce onlarca videolu, videosuz ders, kurs, makale var. Ben Python hakkında ve Python öğrenme konusunda kendi fikirlerimi yazacağım.

Öncelikle her gün bir çok dil için VSCode editör kullansamda Pyhon için Community Edition’ı ücretsiz olan harika bir ide (integrated development environment) var : PyCharm. Ben PyCharm’ ı linux işletim sistemi üzerinde 6 aydır kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım. Tabii benim kullanımımın öğrenme amaçlı olduğunu ve büyük bir proje geliştirmediğimi göz önünde bulundurun.

Beni başlarken en çok tedirgin eden şeylerden biri günde 8 saate yakın C# yazan biri olarak C sitili (C Style) yazmaya yani bloklar için süslü parantezler kullanmaya alışık olmam ve Python kodlamaya çalışırken bu durumun beni yavaşlatması hatta rahatsız etmesiydi. Böyle bir şey hiç olmadı. Öncesinde GoLang ile çalışmamın faydası olduğunu düşünsem de Python ‘ın güzel dil yapısı zaten olması gerektiği şekilde yazmanıza yardım ediyor. Hatta C# ile yazmaya döndüğümde if lerin parantezini ara ara unutuyorum.

Orta seviyede python bilgisine ulaştım diye düşünüyorum. Daha devam edecek olsa da bundan sonrası yapay zeka ile eş zamanlı gidebilecek durumda diye umuyorum. Coursera ‘nın “Herkes için yapay zeka” kursuna başladım bundan sonraki yazım bununla ilgili olacak.

Yorum yapın