İçeriğe geç

Pazaryerini Geliştirirken Kullandığım Teknolojiler

1- Programlama Dili : C#

Pazaryerini C# dili ile geliştiriyorum. Bunun tek bir nedeni var çünkü çıktığı ilk günden beri bu dil ile uygulama geliştiriyorum ve en iyi bildiğim dil bu. Aslında bir startup için, uygulamalarını golang, javascript dilleri ile geliştirmenin bazı artıları olduğunu düşünsem de bu sefer en iyi bildiğim dil ile geliştirme yapma kararı aldım. Örneğin javascript ile geliştirme yaptığınız zaman tek bir dil ile backend (nodejs), frontend (react.js, vue.js vb), mobil (react native) tüm geliştirmelerinizi yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra destek zaman konusunda sıkıntı yaşarsam çevrem de yardım alabileceğim geliştiricilerin sayısı diğerlerine göre daha fazla. Bunun dışında C# şöyle avantajlı böyle avantajlı diyecek bir şeyim yok. Programlama dillerini yarıştırmayı çok uzun süre önce bıraktım. Ama başkasına bir çevrimiçi pazaryeri kodlaması yaptırıyorsanız size tavsiyem yazılım geliştiriciniz ile anlaşmazlık yaşadığınız da başka bir yazılım geliştiricinin aynı kodlar üzerinde devam edebileceği popüler diller üzerinde geliştirme yaptırın.

2- Veri tabanı

Tüm verilerin depolanması için veri tabanı tercihim Microsoft SQL Server oldu. Diğer ilişkisel veri tabanı sunucular için kendime yeterince güvensem de C# ile uyumlu çalışmasından dolayı MSSQL Server ‘ı seçtim.

3- Arama ( Elastic Search )

Pazaryerinin en önemli kısımlarından birinin Arama olduğuna inanıyorum. Size bir şekilde ulaşıp pazaryerinde istediğini hızlıca bulamayan , yada arama sonuçları için çok bekleyen müşteriyi kaçırmak işten bile değil. Bu nedenle ürün aramalarını hızlıca yapabilmek için Elastic Search alt yapısını seçtim. ES üzerinde İlişkisel veri tabanları kadar deneyim sahibi olmasam da pazaryeri canlı yayına çıkana kadar bir çözüm bulacağıma inanıyorum.

4- Ödeme Sistemi

Pazaryerinin bir diğer önemli parçası da ödeme alt yapısıdır. Güvenli, iade prosedürleri kolay, dokümantasyonu ve teknik desteği iyi bir ödeme yapısı ile çalışmak istiyorum. Henüz tam olarak karar vermesem de bir çok kartı tek bir yerden kullandıran, hemen hemen tüm bankalara taksit yapılmasını sağlayan, ödemeleri bekletmeden satıcıların hesabına geçirebilen bir kuruluş ile çalışmayı düşünüyorum. Aklımda bir tane var kesinleşince burayı yeniden düzenlerim.

5- Loglama

Biliyorum ki yoğun kullanıcı etkileşimi olan siteler loglama (kayıt tutma) çok önemli. Kullanıcı aktivitelerini, hata kayıtlarını vb. ‘lerini veri tabanı içerisinde tutmak veri tabanını fazlasıyla büyütüyor (şişiriyor). Bu yüzden kayıt tutmak için bir kaç ay önce tanıştığım ELK Stack ‘i kullanmaya karar verdim. ELK, Elastic Search, LogStash ve Kibana uygulamalarının baş harflerinden oluşuyor. Bununla ilgili ileri ki günlerde yazılar yazacağım.

6- Müşteri Destek Sistemi

Müşterilerin soru / sorunlarını kolayca mağazalara ya da bize iletmeleri için kolay, esnek ve hızlı bir müşteri destek sistemine ihtiyaç var. Birden çok kişinin kullanabileceği, kolay kullanılır, kolay kurulur ve geliştirilebilir bir yapı henüz bulamadım. Belki pazaryeri ile eş zamanlı basit bir müşteri destek sistemi de geliştirebilirim.

7-Mobil Uygulamalar

Mobil uygulama geliştirmek için tam kararımı henüz vermedim. Android uygulaması için java yada kotlin , IOS uygulamaları için swift dilini kullanmak şuanda ağır basıyor. Ama tek seferde geliştirme yapmak için de flutter gibi hybrid bir teknolojide seçebilirim. Mobil kısmının tasarımı, kullanıcı deneyimi (UX), kodlaması ile ilgili ileri de yazılar yayınlayacağım.

Seçimlerim de yanıldığımı ya da siz olsanız bunlardan farklı seçebileceğiniz teknolojiler varsa duymayı çok isterim. Yorumlarda yazabilirsiniz.

Şimdilik hoşça kalın.

Fotoğraf : Pixabay

Tarih:PazaryeriTeknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir