İçeriğe geç

Çevrimiçi Pazaryeri Gelirleri

Hazırladığım çevrimiçi pazaryerinde ki gelir kalemleri ve bunlar hakkında ki düşündüklerimi paylaşmak istiyorum.

1- Kayıt Ücreti

Diğer adı aktivasyon ücreti. Yani pazaryerine (Marketplace) üye olmak için kayıt sırasında üyeliğinizi başlatmak için yaptığınız ödemedir. Hazırladığım pazaryeri için böyle bir ücret alınması gerektiğini düşünmüyorum. Kayıt olup denenmesinin hem kullanım verileri toplamanın hem de çevrimiçi pazaryerinin tanınmasının getirisinin kayıt ücretinden fazla olacağına inanıyorum.

2- Üyelik Ücreti

Bu pazaryerinde mağaza açmak için yapılan aylık/yıllık ödemedir. Bu ücreti de mümkün olduğu kadar düşük tutmak istiyorum. Mağazaların sunucu ve veri tabanı üzerinde kapladığı alanın, harcadığı trafiğin, alınan hizmetin ve bunun gibi masrafların karşılanabileceği bir tutar olmalı. Bu para pazaryerinin ana gelir kaynağı değil, teknolojik altyapısını ayakta tutabilmek ve geliştirebilmek için kullanılmalı. Online pazaryerinde o ay satış yapamayan mağazayı bile rahatsız etmeyecek kadar düşük olmalı ve aylık olarak alınmalı ki pazaryerinden memnun olmayan çıkmak isteyen mağaza yıllık yaptığı ödemeyi düşünmeden mağazasını kapatabilmeli. Bugün için -12.02.2021- bu para 9 lira olmalı diye düşünüyorum.

3- Ürün Ekleme ve Listeleme Ücreti

Bu neden alındığını anlamadığım bir ücret. Büyük ve çok ürünü olan mağazalardan daha çok para alarak adil olması mı düşünülmüş? bilmiyorum. Bu düşüncenin aksine ben satıcıların ellerinde ne kadar ürün varsa yükleme parası için endişelenmeden pazaryerine yüklemelerini istiyorum. Bu hem satılan ürün sayısının artmasın, hem arama motorlarında (SEO) daha çok indekslenme, hem de gelen müşterilerin aradıkları şeyleri daha büyük oranda bulması için yararlı, bunun için neden ücret olsun ki?

4- Vitrinlerde ve Listelerde Sponsorluk Ücretleri

Bir çok pazaryerinde, mağazanızı veya belli bir ürününüzü öne çıkarmak isterseniz belli bir ödeme ile bunu yapabilirsiniz. Bu ödeme ile mağazanızı ana sayfada göstermek ya da listede çıkan ürününüzü renkli ve üstte çıkmak mümkün oluyor. Yani paranız var ise pazaryeri içerisinde kendinize kolaylıkla avantaj sağlayabiliyorsunuz. Benim hazırladığım pazaryerinde mağazanızı öne çıkarmak ücrete bağlı olmayacak. Öne çıkmanın yolu yüksek puanlı bir satıcı olmaktan geçiyor. Daha sonraki günlerde ayrıntısını yazacağım ama kısaca iyi yorumlar alan, ürünleri hızlı kargoya veren ve bunun gibi bir çok parametreyi hesaplayarak satıcıya bir puan veriliyor. Vitrinlerde ve listelerde de bu yüksek puanlı satıcıların ürünleri arasından rastgele olarak seçilenler vitrinlerde görünüyor, listeler de ise yüksek puanlı satıcılar üstlerde görünüyor. Bu kadar basit ve adil. Kısaca bu çevrimiçi pazar yerinde yüksek puanlı bir satıcı olmanın dışında görünürlüğü artırmanın ve avantaj sağlamanın başka bir yolu yok.

5- Satışlardan alınan komisyon ücreti

Bir pazar yerinin ana gelir kaleminin bu olması gerektiğine inanıyorum. Yani mağaza yaptığı satış üzerinden belli bir komisyonu pazaryerine öder. Bu fiyatı belirlerken mağaza karlılığını düşürmeyecek ve satış fiyatlarını yükseltmek zorunda bırakmayacak bir yüzde planlıyorum. Bence bir pazar yeri bir üründe mağazadan fazla veya mağaza karına yakın bir kazanç sağlamamalı. Pazaryeri kazancını artırmak için üye mağaza sayısını, pazaryerine gelen insan sayısını (müşteri) artırmaya ve sistemini düzgün ve güvenli çalışır halde tutmaya odaklanmalı. Bu şekilde gelirini yükseltmeli. Kimsenin haberi olmadığı, arama motorlarının uğramadığı, sadece üye mağazalarının aylık üyelik ücretleri ile ayakta duran ama üye mağazaları sinek avlayan bir pazaryeri olmasa da olur diye düşünüyorum. Nu konuya tam karşılık gelen son çalıştığım yerde öğrendiğim bir söz var : “Karşılıklı kazanılmayan ticaret değildir.

6- Reklam Gelirleri

Üçünü parti firmalar ile yapılan reklam anlaşmaları ile ana sayfa, listeleme ve arama sayfaları gibi sayfalarda reklam belki görüntülenebilir. Sayfaların görüntüsünü bozmayacak ve üye mağazaların satışları ile rekabet etmeyen firmaların reklamları olabilir.

7- Artı hizmetler

Mağaza satışı için gerekli olmayan ama mağazanın isterse kullanabileceği özelliklerden ücret alınması olabilir. Örneğin Kargo adımlarında müşteriye SMS gönderimi gibi.

Bir yazılım geliştirici olarak benim pazaryerimin kazanacağı gelir kalemleri için düşüncelerim bunlar. Ama yazdıklarım da hatalı olduğumu düşündüğünüz yerleri, örneğin şu parayı almak istememişsin ama onu şunun altında alırsan riskleri bunlar vs. gibi farklı düşünceleriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Şimdilik hoşçakalın.

Fotoğraf : Pixabay

Tarih:Pazaryeri

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir